KNOWLEDGE HYPERMARKET


Китай. Особливості економіко-географічного положення та природних умов. Багатство природно-сировинної бази. Особливості розселення Китаю

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 10 клас>> Географія: Китай. Особливості економіко-географічного положення та природних умов. Багатство природно-сировинної бази. Особливості розселення Китаю, демографічна політика і трудові ресурси Китаю. Особливості економічної політики Китаю, галузі міжнародної спеціалізації. Зовнішні економічні зв’язки

Китай — одна з найдавніших країн світу. Його історія розвитку описана за період, що становить 3500 років. Китайська Народна Республіка була утворена в 1949 р. Це соціалістична держава, у розвитку якої останнім часом з'явились елементи ринкових відносин. Китай — член ООН і ОПЕК.


Форма правління і державний устрій. За формою правління Китай — республіка. Керуюча партія КНР — комуністична. Глава держави — толова КНР, а законодавчий орган - Всекитайські збори народних представників. За адміністративно-територіальним поділом до складу КНР входять 23 провінції, включаючи Тайвань, 5 автономних районів і 3 міста центрального підпорядкування (Пекін, Шанхай, Тяньцзінь). У 1997 р. до Китаю було приєднано особливі адміністративні райони Сянган (Гонконг) — колишню колонію Великої Британії, а в 1999 р. — Аоминь (Макао) - колишню колонію Португалії.


Географічне положення. КНР розташована в Центральній і Східній Азії. На сході її омивають води Жовтого, Східнокитайського та Південнокитайського морів басейну Тихого океану. Історичним північним кордоном Китаю була Велика Китайська стіназавдовжки 6,5 тис. кілометрів, що була збудована в IV—III ст. до н. е. для захисту від нападів кочових племен. Нині кордон перемістився, і Велика Китайська стіна опинилася на території держави. Вона є пам'ятником історії.


Природні умови і ресурси. Умовно країну поділяють на Східний (менш високогірний) і Західний Китай. Гори (Гімалаї, Тибет, Куньлунь, Великий Хінган) займають значну частину країни. На південь і схід простягаються рівнини в басейнах річок Сунгарі, Хуанхе, Янцзи, Сіцзян, Ляохе. На кордоні з Непалом височить найвища вершина світу — гора Джомолунгма, або Еверест (8850 м). У внутрішніх районах розташовані великі пустелі: Такла-Макан, Гобі. Країна посідає одне з перших місць у світі за запасами кам'яного вугілля, залізної й марганцевої руд, бокситів, цинку, сурми, олова, вольфраму, молібдену, ртуті. Розвідано й нафтогазоносні площі. Є багаті родовища фосфоритів, азбесту, будівельних матеріалів. Китай має величезні гідроресурси. Країна лежить у помірному, субтропічному і субекваторіальному поясах. Його клімат досить різноманітний: змінюється від різкоконтинентального до мусонного. Лісами покрито близько 10% площі країни. Ґрунтовий покрив є дуже строкатим. Червоноземи і жовтоземи Великої Китайської рівнини вважають природним багатством Китаю.


Населення. КНР — найбільша за кількістю населення країна світу. Останнім часом у державі проводять демографічну політику «планування сім'ї». Вона має дещо примусовий характер: сім'я повинна мати тільки одну дитину, і порушення цього правила економічно карається. Річний природний приріст населення знизився і нині становить 1,3%. Китай населяють більш як 50 народів Вони належать до різних мовних груп, сімей. Близько 95 % населення - китайці (хань), 5% - уйгури, маньчжури, тибетці, мяо та ін. По території країни населення розміщене нерівномірно: майже 70 % проживають у східній його частині. Середня густота населення —125 осіб на 1 км2. Вона коливається від 5 — на заході Китаю до 220 — на сході, а в долинах доходить навіть до 1000 — 1500 осіб на 1 км2. Рівень урбанізації низький - 70 % населення проживають у сільській місцевості. Незважаючи на це, у країні є 35 міст з населенням більш як 1 млн. Найбільшій них - Шанхай, Пекін, Тяньцзінь, Харбін, Шеньян, Ухань. Найбільш поширеними релігійними віруваннями є: конфуціанство (кодекс моралі), даосизм, буддизм.


Господарство. За абсолютними показниками господарської діяльності Китай посiдає одне з перших місць у світі, та з урахуванням кількості населенні ВНП на душу населення є незначним. Із середини 80-х років XX ст. у Китаї проводиться економічна реформа, завдяки якій співіснують різні форми власності: державна, колективна, індивідуальна, орендна. На сьогодні в країні зафіксований дуже низький рівень кваліфікації трудових ресурсів. Китай почав тісно співпрацювати з багатьма державами, і створені нині 5 вільних економічних зон дають 10 % експорту.


У паливно-енергетичному комплексі домінує вугільна промисловість, що зосереджена на півночі та північному сході країни. За видобутком вугілля Китай посідає 1-ше місце у світі. На нафту припадають 20% паливно-енергетичного балансу країни. Нафтові родовища розміщені на півночі, північному сході Китаю та на шельфі. ТЕС виробляють близько 80% електроенергії. їх мережа розгалужена по всій країні. ГЕС задовольняють 20% потреб у електроенергії. Найбільші з них збудовано на річках Хуанхе, Янцзи, Сунгарі. Останнім часом формується мережа АЕС. За виробництвом електроенергії Китай посідає 2-ге місце у світі (після США), але її недостатньо для господарства країни.


Чорна металургія розвивається майже в у сіх регіонах. Вона забезпечена як власним паливом, так і сировиною. Головними металургійними центрами є Аньшань, Пекін, Ухань, Шанхай. Проте сталь і чавун, що виробляються, характеризуються низькою якістю, а підприємства — низьким рівнем технічного забезпечення і потребують реконструкції.


Карта


Кольорова металургія розвинута меншою мірою. Виплавляють алюміній, мідь, свинець і цинк. Основними центрами є Шеньян, Таюань, Шанхай, Куньмін. Значну частку експорту країни становлять кольорові метали: олово, сурма, ртуть, вольфрам, молібден.


Машинобудування — одна з найважливіших галузей промисловості країни. Розвинуті практично всі його підгалузі, виробляється надзвичайно широкий асортимент продукції. Проте рівень техніки і технологій є недостатньо високим, обладнання — здебільшого застарілим, продуктивність праці — низькою. Переважає виробництво машин та обладнання для забезпечення потреб промисловості. Розвивається виробництво вантажних автомобілів, локомотивів, тракторів, літаків, верстатів, двигунів, побутової електротехніки, точного машинобудування. Головні центри — Шанхай (тут виробляють 20 % усієї машинобудівної продукції), Шеньян, Пекін, Тяньцзінь, Харбін, Ухань, Нанкін, Сіань, Далянь. У портових містах працюють суднобудівні підприємства. Цікаво, що в Пекіні випускають найбільшу кількість велосипедів у світі. Останнім часом з'явилися новітні наукомісткі галузі машинобудування, зокрема військові виробництва та космічне обладнання. Проте частка їх є незначною.


Хімічна промисловість у цілому розвинута слабко. Основна продукція — добрива, лаки, фарби, пластмаси, синтетичні волокна, товари побутової хімії. Розвиваються нафтохімія та фармацевтична галузь. Найбільшими центрами хімічної промисловості є Нанкін, Гірін, Шанхай, Пекін, Тайюань, Ланьчжоу.


Лісопереробна промисловість працює на власній сировині. За обсягом виробництва паперу й картону Китай посідає 4-те місце в світі. Окрім деревини, як сировина використовуються очерет, бамбук, відходи обробки бавовнику.


Легка промисловість залишається провідною галуззю країни. Історично Китай - найбільший у світі виробник бавовняних, шовкових і вовняних тканин. Шовк та текстильні вироби — провідна стаття китайського експорту. Підприємства легкої промисловості розміщено переважно в портових містах або на прибережних територіях (Шанхай, Циндао, Тяньцзінь, Ханчжоу, Гуанчжоу, Харбін та ін.). Особливе місце в господарстві країни посідають дрібні народні кустарні промисли (виготовлення сувенірів, велосипедів, термосів, парасольок, гончарних і тканих виробів).


Харчова промисловість охоплює борошномельну, олійно-жирову, м'ясну, цукрову, рибну, чайну, тютюнову та інші галузі. Підприємства розміщені біля великих міст та в районах виробництва сировини.


С ільське господарство Китаю і досі є одним з найменш механізованих у світі. Воно характеризується низькою продуктивністю, незважаючи на родючість ґрунтів. Завдяки економічній реформі відбулися деякі прогресивні зрушення. На сьогодні країна забезпечує власні потреби в продуктах харчування. У селі існує колективна власність на землю. У структурі сільського господарства переважає землеробство. Основні зернові культури — рис (під яким зайнято 20% посівних земель) та пшениця. Традиційно китайці вирощують багато кукурудзи, гаоляну (просяна культура), сої. Поширені також картопля, батат, різні овочі, цукровий буряк і цукрова тростина, бавовник, джут, кенаф, льон, арахіс, кунжут. Китай посідає 2-ге місце в світі за виробництвом чаю. У тваринництві переважає свинарство, на яке припадають 90% виробництва м'яса, а на велику рогату худобу, овець і кіз — лише 4% виробленого м'яса. У приміських господарствах є птахоферми, де вирощують курей та гусей. У Китаї розвинуто конярство, розводять буйволів, мулів, віслюків, яків. Традиційно китайці займаються виробництвом коконів шовкопряда та рибальством. За виловом риби країна посідає З-тє місце в світі. Крім того, штучно розводять велику кількість риби на рисових чеках.


Транспорт Китаю має велику кількість проблем, спричинених переважно через економічні чинники. Крім того, країна має дуже велику територію з різноманітним рельєфом провінцій, між якими історично не було великих транспортних магістралей. Транспортна мережа краще розвинута на Великій Китайській рівнині, в промислових районах країни і значно гірше — у внутрішній частині держави.


Транспорт


Зовнішньоекономічні зв'язки. Китай підтримує торговельно-економічні відносини з багатьма країнами світу. Традиційними експортними товарами є текстильні вироби, машини, метали, вугілля, нафтова сировина, соя, рис, бавовна, чай, тютюн, шовк-сирець, шкіра, шкіряні вироби, зброя, хутро, фарфор.


Велика Китайська стіна


Країна імпортує: машини, обладнання для різних галузей виробництва, прокат чорних і кольорових металів, металовироби, продукти харчування, продукцію хімічної промисловості. Основними торговельними партнерами КНР є США та Японія. У 1992 р. було встановлено дипломатичні відносини Китаю з Україною. КНР є одним з найбільших зовнішньоторговельних партнерів України.


Економічна і соціальна географія світу: Підручник для 10 кл. О.М. Топузов, Л.В. Тименко


Збірка конспектів уроків по всім класами, домашня робота, скачати реферати з географії, книги та підручники згідно каленадарного плануванння з географії для 10 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.