KNOWLEDGE HYPERMARKET


57. Узагальнення з теми “ГІДРОСФЕРА”.

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки >>Географія: Узагальнення з теми “Гідросфера”.


Содержание

Сторінка для допитливих

 • На першому етапі розвитку Океану його западини були неглибокими. Так, 3 млрд. років тому середня глибина Світового океану складала 500 м. Через 1,5 млрд. років вона зросла до 1500 м. Нині середня глибина Океану сягає 3800 м й має тенденцію до збільшення. За прогнозами вчених ще через 1,5 млрд. років його середня глибина сягне майже 5000 м.
 • Скільки на Землі океанів? Чотири, скажете ви. Проте не дивуйтеся, що вам заперечать. В атласах окремих країн світу ви можете натрапити на карту з трьома чи п’ятьма океанами. На окремих картах немає Північного Льодовитого океану. На інших можна знайти Південний океан, що омиває Антарктиду.
 • Червоне море – єдине море на земній кулі, в яке не впадає жодна річка. Його рівень підтримується за рахунок притоку води через вузьку протоку з Індійського океану. Якби не існувало цього зв’язку, Червоне море могло б висохнути за 1-2 тис. років. На його місці утворилася б западина понад 2 км з кіркою солі на дні.
 • Найбільша в світі затока – Бенгальська, яка знаходиться в Індійському океані. Її площа – близько 2,2 млн. км2 – дорівнює розмірам найбільшого острова Землі – Гренландії. У ній може розміститися чотири таких за площею країн, як Україна.
 • За історію розвитку Землі рівень води в Океані неодноразово змінювався. Це пов’язано зі змінами кліматичних умов. Так, під час охолодження земної поверхні значно зростали масиви льоду у навколополярних широтах. При цьому Океан ставав на 100 м мілкішим. Сьогодні за рахунок танення льодовиків рівень Світового океану щороку підвищується на 2-3 мм. Якщо існуючі на планеті льодовики розтопити, то рівень води в Океані може піднятися до 50-60 м. Це призведе до затоплення низовинних ділянок суходолу та до зникнення більшості островів. У першу чергу підуть під воду коралові острови, які є найнижчими.
 • Моряки у ХVІІІ-ХІХ ст. часто помилково приймали плаваючі айсберги за острови. Про свідчать написи на картах того періоду. Найбільше таких “острів-привидів” було у Північному Льодовитому океані: Земля Саннікова, Земля Андрєєва, Земля Джілліса та інші. Один раз, зустрівши їх в океані, ці землі наносили на карту. Проте більше за вказаними географічними координатами їх нікому не вдавалося відшукати знову.
 • З другої половини ХХ ст. увага світу була прикута до Бермудського трикутника, де загадково зникали кораблі й літаки. Де ж знаходиться це місце на земній кулі? Цей простір у формі трикутника лежить в Атлантичному океані між півостровом Флорида, Бермудськими островами та островом Пуерто-Рико. Багато вчених-дослідників намагалися знайти пояснення таємничим подіям, що тут відбувалися. Дехто пояснював численні зникнення кораблів інтенсивністю судноплавства в цьому районі. Інші звертали увагу на складні кліматичні умови, викликані течією Гольфстрім, яка має значну швидкість й може надійно поховати залишки потерпілих суден. Таємниця Бермудського трикутника не розкрита й нині.
 • Серед морських хижаків є багато “рекордсменів”. Так, риба-меч утримає першість за швидкістю пересування. Вона здатна набирати на стометровій дистанції швидкість до 109 км/год. Зубатий кит кашалот – рекордсмен серед пірнаючих тварин. Від здатний опуститися на глибину 3000 м.
 • Однією з найдавніших тварин нашої планети є риба латимерія. Вона існувала вже 300-400 млн. років тому. Чотири плавці латимерії дещо нагадують кінцівки мешканців суходолу. Тривалий час ці риби вважались вимерлими. Але у 1938 році одну з них випадково виловили біля Коморських островів в Індійському океані. Ці рідкісні риби живуть на значних глибинах у розколинах скель. Вони досягають довжини 1,8 м і мають масу до 100 кг.
 • У більшості мешканців океанічного дна розвинені оригінальні органи світіння, які мають складну будову. Свої живі “ліхтарики” вони найчастіше використовують для маскування та введення в оману потенційної жертви.
 • Одними з найграндіозніших й водночас найкрасивіших споруд, що зведені живими істотами на Землі, є коралові острови. Великий атол за своєю масою перевищує будь-яке з творінь людини, збудованих за історію її існування. Коралові поліпи є неперевершеними морськими архітекторами, які у якості будівельного матеріалу використовують власні скелети.
 • Амазонка біля свого гирла настільки опріснює морські води, що навіть на відстані кількох десятків кілометрів від берегів її можна пити. Вражаючими є також припливні хвилі в гирлі цієї річки, які досягають висоти 6 м. Вони повертають воду Амазонки у зворотному напрямі. Швидко рухаючись, ці хвилі здатні все зруйнувати на своєму шляху.
 • У льодовиках “записано” дуже багато корисної інформації про минулі епохи. Вони можуть “розповісти” вченим про те, якими були кліматичні умови нашої планети 200-300 років тому. Щоб “прочитати” історію планети в льодовиках закладають свердловини. Нині окремі з них в Гренландії та Антарктиді сягають понад 2 км.
 • Як можна отримати воду з повітря? За допомогою кам’яних пірамід люди здавна навчилися одержувати води. Так, під час розкопок у Феодосії знайшли незвичайну систему водопровідних труб. Вони були прокладені багато століть тому. Ці труби спрямовували воду до 114 фонтанів міста. Але свій початок вони брали не з річок та озер, а від складених на підвищеннях горах щебінки, які розміщували у місцях з сильним вітром. Проходячи крізь уламкові кам’яні породи, вітер залишав в них тисячі краплинок води. У такий спосіб кам’яні піраміди щоденно збирали до 700 тис. літрів води.

Завдання і запитання для тематичного оцінювання школярів

Перший рівень

Знайдіть правильні відповіді
1.    Гідросфера – це ... оболонка Землі:
а) тверда;  б) повітряна;  в) водна
2.    За якою схемою здійснюється великий кругообіг води в природі?
а) Океан – атмосфера – суходіл – Океан;  б) Океан – атмосфера – Океан;  в) суходіл – атмосфера – суходіл
3.    Яку частку гідросфери складають води Світового океану?
а) 71%; б) 86,5%;  в) 96,5%
4.    Найбільшою частиною Світового океану є:
а) океан;  б) море;   в) затока;  г) протока
5.    На Землі умовно виділяють океанів:
а) 2;  б) 3;  в) 4;  г) 5
6.    Найменшим за площею поверхні є океан:
а) Тихий;  б) Атлантичний;  в) Північний Льодовитий;  г) Індійський
7.    Які з наведених морів є внутрішніми?
а) Чорне; б) Берингове; в) Саргасове;  г) Середземне;  д) Червоне
8.    Острови, які виникли в наслідок відокремлення частини суходолу від континентів, називають:
а) вулканічними;   б) материковими;   в) кораловими
9.    Для утворення яких островів необхідними умовами є незначні глибини та високі температури води?
а) вулканічними;   б) материковими;   в) кораловими
10.    Найбільшим за площею півостровом світу є:
а) Індостан; б) Кримський; в) Лабрадор;  г) Аравійський
11.    Основними властивостями океанічних вод є:
а) солоність;  б) прозорість;  в) температура;  г) колір;  д) смак
12.     В яких одиницях вимірюється солоність води?
а) кг;  б) ‰;  в) %;  г) м3
13.     В якому напрямку відбувається зниження температури поверхневого шару води в Океані?
а) від узбережжя до центру океану; б) від полюсів до екватора;
в) від екватора до полісів
14.     Морські течії викликають:
а) підводні землетруси; б) постійні вітри; в) сила тяжіння Місяця
15.     Яка з названих течій є холодною:
а) Гольфстрім; б) течія Західних вітрів; в) Північнотихоокеанська
16.     Морські організми, що живуть у верхньому шарі води називають:
а) планктоном; б) нектоном;  в) бентосом
17.     Як називають місце, де річка впадає в іншу водойму?
а) витік; б) річище; в) гирло;  г) притока
18.     Підвищення води в річці, яке відбувається в певний період року і щорічно повторюється це:
 а) паводок; б) живлення; в) межень;  г) повінь
19.     Які озера за походженням улоговин виникли внаслідок від ступання давнього моря?
а) тектонічні; б) реліктові; в) льодовикові;  г) вулканічні
20.     Як називають підземні води, які розташовані на першому від поверхні водотривкому шарі гірських порід?
а) верховодка; б) ґрунтові; в) міжпластові;  г) артезіанські 
21.    Найбільші запаси прісної води містять:
а) річки; б) озера; в) льодовики;  г) підземні води
22.    Найбільш активно людина використовує...
а) підземні води; б) воду річок; в) воду озер;  г) льодовики;  д) болота

Другий рівень

Дайте визначення понять
“Океан”, “море”, “затока”, “протока”, “острів”, “півострів”, “солоність води”, “водна маса”, “океанічна течія”, “річкова система”, “річковий басейн”, “вододіл”, “живлення річки”, “режим річки”, “болото”, “ґрунтові води”, “міжпластові води”, “льодовик”, “багаторічна мерзлота”

Третій рівень

Розподіліть названі географічні об’єкти за  категоріями та місцезнаходженням на материках або поблизу них.
Мексиканська, Індостан, Дунай, Каспійське, Мадагаскар, Амазонка, Лабрадор, Великобританія, Ніл, Скандинавський, Чорне, Бенгальська, Байкал, Гренландія, Великі Американські, Біскайська, Шрі-Ланка

Географічні об’єкти за категоріями та місцезнаходженням на материках або поблизу них

Четвертий рівень

Порівняйте різні типи підземних вод та запишіть висновок
Типи підземних вод

Типи підземних водЗагальна географія, 6 клас.

Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд

С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Географія > Географія 6 клас