KNOWLEDGE HYPERMARKET


Образи Наташі Ростової та Марії Болконської. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Образи Наташі Ростової та образ Марії Болконської  

Тема:  Уособлення ідеалу природної краси в образі Наташі Ростової та духовного аристократизму в образі Марії Болконської
Мета: розширити знання учнів про образ Наші Ростової.
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
  - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку: навчально - виховний


Хід уроку:
     Роман-епопея Л.Н. Толстого «Війна і мир» -- твір, грандіозний не лише по монументальності описаних в ньому історичних подій, глибоко досліджених автором і художньо оформлених в єдине логічне ціле, але і по різноманіттю створених образів, як історичних, так і вигаданих. У зображенні історичних персонажів Толстой був швидше істориком, чим письменником, він говорив: «Там, де говорять і діють історичні особи, не вигадував і використовував матеріали».
Вигадані образи художньо описані і одночасно є провідниками думок автора. Жіночі характери передають ідеї Толстого про складність людської натури, про особливості стосунків між людьми, про сім'ю, брак, материнство, щастя.
Аналізуючи систему образів героїв романау можна умовно розділити на «живих» і «мертвих», тобто на тих, що розвиваються, змінюються  з часом, таких, що глибоко відчувають і переживають і -- в протилежність їм -- застиглим, які не еволюціонують, вони статичні.

T26nr.jpeg
«Живі» героїні в творі -- перш за все Наташа Ростова і Марія Болконська.

T26mb2.jpeg

Не дивлячись на різницю у вихованні, родинних традиціях, атмосфери будинку, складі характеру, вони в кінці стають близькими друзями. Наташа, що виросла в теплій, люблячій, відкритій, щирій родинній атмосфері, безпечність, що увібрала в себе, відважність, з юності підкорює серця своєю всеосяжною любов'ю до людей і бажанням любові.



     Красу в загальноприйнятому сенсі слова їй замінює жвавість очей, грація, гнучкість; дивний голос і уміння танцювати чарують багатьох. Княжна Марія, на-проти, незграбна, непривабливість особи лише зрідка освітлює «променистими очима».

T26mb.jpeg

     Безвилазне життя в селі робить її дикою і мовчазною, спілкування з нею -- важким. Лише чуйна і прониклива людина може помітити приховану за зовнішньою замкнутістю чистоту, релігійність, навіть самопожертвування (адже в сварках з батьком княжна Марія звинувачує лише себе, не визнаючи його запальність і грубість).
Проте цих  двох героїнь багато що об'єднує: живий внутрішній світ, стремління  до високих почуттів, душевної чистоти, чистої совісті. Їх обох доля зіштовхує з Анатолем Курагіним, і лише випадок рятує Наташу і княжну Марію від зв'язку з ним.

T26mb1.jpeg

     Через свою наївність дівчата не бачать низькі і корисливі цілі Курагіна і вірять в його щирість. Через  зовнішнью різницю відношення між героїнями спершу складаються непросто, виникає непорозуміння, навіть презирство, але потім, взнавши одна одну краще, вони стають близькими подругами, тим самим створюючи єдиний етичний союз, об'єднаний кращими духовними якостями улюблених героїнь Толстого.
У побудові системи образів Толстой далекий від схематизму: грань між «живими» і «мертвими» проникна. Толстой писав: «Для художника не може і не повинно бути героїв, а мають бути люди».


Тому в тканині твору виникають жіночі образи, які важко конкретно віднести до «живих» або «мертвих». Такою можна вважати мати Наташі Ростової, графиню Наталію Ростову.

T26nr5.jpeg

В той же час на момент основної дії роману її внутрішній світ статичний, але це може бути пояснено значною еволюцією в молодості.


Вона стає матір'ю не лише для своїх дітей, але і для Соні. Соня тяжіє до табору «мертвих»: у ній немає тієї вируючої життєрадісності, яка є в Наташі, вона не динамічна, не імпульсивна.

T25nr2.jpeg

Це особливо підкреслюється тим, що на початку роману Соня і Наташа завжди разом.
Толстой наділив цю, загалом, непогану дівчину незавидною долею: закоханість в Миколу Ростова не приносить їй щастя, оскільки з міркувань добробуту сім'ї мати Миколи не дає благословіння на цей шлюб. Соня вдячна  Ростову і так акцентується на ній, що зациклюється на ролі жертви. Вона не приймає пропозиції Долохова, відмовою афішуючи своє почуття до Миколи. Вона живе надією,  демонструючи свою невизнану любов.
Всі героїні Толстого різні і абсолютно самодостатні. У чомусь вони схожі один на одного, а в чомусь ні.

  • Завдання:

Які риси втілено в образі Наші Ростової?
Опишіть бідьласка ідеал жінки по образам роману Л. Толстого.

Список використаних джерел:

1. Урок на тему : Жіночі образироману Л. Толстого, Котик В. А. учителя російської мови та літератури, сш №1, м Кам’янець - Подільський.
2. Урок на тему : Улюблений жіночий образ Л. Толстого, Кваша А. Б.,  учителя світової літератури, сш №10, м Рівне.
3. Мислителі про мистецтво. - М., 2008. - 360 с. 
4. Статті і думки про мистецтво. - М., 2006. - 130 с. 
5. Єрмілов В. Толстой - художник і роман «Війна і світ». М., «Радянський письменник», 2008. 
6.  Коган П.С. Нариси по історії новітньої російської літератури
7.  Л.Н.Толстой в російській критиці. М., 2002.
 8. Мотильова Т. Про світове значення Толстого. М., «Сучасний  письменник». 
 9. Плеханов Г.В. Мистецтво і література. М., 2008.

 Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.



Над уроком працювали

Котик В. А.

Жоленко Д.Ю.

Кваша А. Б.

Пилипенко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 10 клас