KNOWLEDGE HYPERMARKET


Образи автора і природи у творі. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 9 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Образи автора і природи у творі. Повні уроки 


Тема: Образи автора і природи у творі. Національний колорит.
Мета: розкрити образ автора як однієї з дійових осіб в романі, показати відношення автора до своїх героїв, епохи.
Тип уроку: урок вивчення основ теорії та історії літератури.


Хід уроку:
Пушкін, закінчивши роботу над основними розділами “Євгенія Онєгіна”, бив в долоні і кричав, хваливши самого себе: “Ай да Пушкін!..” Поет, якого навіть холодний Микола II визнав “одним з найрозумніших мужів Росії”, розумів, що створив шедевр.

T54p4.jpeg
Роман “Євгеній Онєгін — легкий, витончений, іскристий своєю багатогранністю і бездонною глибиною змісту.
Цей “магічний кристал ”, що відобразив в собі всю поетичну і гірку російську дійсність “золотого століття ”, — до цих пір не має собі рівних не лише в російській, але і у всій світовій літературі. Пушкін працював над романом не один рік, це був найулюбленіший його твір.


Адже авторові “Онєгіна” довелося пережити і вигнання, і самоту, і втрату друзів, і гіркоту загибелі кращих людей Росії. Напевно, тому роман був таким дорогим Пушкіну. І не випадково створюється враження, що головний герой роману все ж не Онєгін, а сам Пушкін.
Він присутній скрізь: і на балу, і в театрі — іронічно спостерігаючи за своїм героєм, і в селі, і в убогих вітальнях дрібномаєтних дворян, і в саду, на якій так і залишилася сидіти Тетяна після відповіді, даної їй улюбленою людиною...
 Героїв роману оточують друзі Пушкіна: то промайне Чаадаєв, то виблискуватиме окулярами В’яземський, то почується шум моря біля ніг молоденької Машеньки Раєвської — майбутньої княгині Волконської, то в неопублікованому десятому розділі похмурою загрозою промайне тінь Якушкіна….
Образ автора створюють ліричні відступи, їх в романі двадцять сім значних за об'ємом і близько п'ятдесяти малих. Хто ж головний герой роману “Євгеній Онєгін”?

T54p62.jpeg

Багато хто вважає, що головний герой роману — це все-таки сам Пушкін. Якщо прочитати роман по уважніше, то можна побачити, що в ньому не один головний герой, а два: Онєгін і Пушкін. Про автора ми взнаємо майже стільки ж, скільки і про Євгенія Онєгіна. Вони багато в чому схожі, недаремно Пушкін відразу ж сказав про Євгенію, що це “добрий мій приятель ”. Пушкін про себе і про Онєгіна пише:
  Страстей игру мы знали оба:
    Томила жизнь обоих нас;
    В обоих сердцах жар угас...
Автор, як і його герой, втомившись від метушні, не може в душі не зневажати людей, мучиться спогадами про юність, світлу і безтурботну.

T54p5.jpeg

Пушкіну подобається “різкий, заморожений” розум Онєгіна, його незадоволеність собою і злість похмурих епіграм. Коли Пушкін пише про те, що Онєгін “народився на берегах Неви, говорить про виховання Онєгіна, про те, що він знав і умів, то мимоволі уявляєш Пушкіна.
Автор і його герой — це люди одного покоління і приблизно одного типу виховання: в обох були французи-гувернери, обидва провели молодість в петербурзькому суспільстві, у них одні і ті ж знайомі і друзі.
Сюжетна особливість «Євгенія Онєгіна» передбачає свободу авторського відступу від основної лінії. Автор веде невимушені розмови на різні теми, при цьому одним з найважливіших видів ліричного відступу є багато чисельні пейзажні змалювання. Слід зазначити, що в ранніх творах Пушкін створював ідилічні пейзажі і малював екзотичну природу Кавказу,


а в романі "Євгеній Онєгін" поет звернувся до зображення середньоросійської полоси.

T54p1.jpeg
Пейзаж присутній в «Євгенії Онєгіні» у вигляді розгорнутих закінчених картин, найчастіше своєрідних введень, що виконують роль, до окремих розділів або що передують новим сюжетним епізодам усередині розділу.
Досить часто пейзаж представлений читачу таким, яким його бачить Тетяна: «У вікно побачила Тетяна уранці блідий двір ». Пушкін відзначає, що зміна пори року тісно пов'язана з душевним станом його «милого ідеалу». Саме тому чистота, внутрішня строгість, величавість і стримана гармонія, властиві зимі, виявилися природними властивостями Тетяни.

Таким чином, життя всіх героїв пушкінського роману виявляється вписана в життя природи. Зміна пори року і відповідно зміна пейзажних картин визначає хронологію сюжету, одночасно будучи і метафорою вічного руху людського життя.

T54t3.jpeg
Завдяки пейзажу в романі створюється картина світу, що нестримно змінюється, в життя якого вплітаються долі героїв «Євгенія Онєгіна». Любов Пушкіна до природи розкривається різносторонньо в романі: це і просторові ліричні відступи, що малюють різні пори року; і короткі пейзажні картини; і, нарешті, властиве лише улюбленій героїні Пушкіна точне і тонке розуміння рідної природи.

T54p.jpeg

  • Завдання для самостійного опрацювання:

Які сфери описано Пушкіном в своєму романі?
Чи зумів Пушкін  розширити географічний фон свого роману?
 Чи можна назвати Пушкіна повноправним героєм роману?
Яка роль відведена письменником природі у романі «Євгеній Онєгін»?


Список використаних джерел:
Урок на тему : Образ автора в романі «Євгеній Онєгін»., Інанчик Н. Д. учителя світової літератури, сш №1, м. Калуш.
Урок на тему : Природа та її головні чинники роману «Євгеній Онєгін» Олійник А. Б,  учителя світової літератури, сш. №10, м Рівне.
 Марацман В.Г. Роман А.С. Пушкина в школьном изучении. Пособие для учителя, - М.: Просвещение, 2003. - 159 с.
 Пушкин А.С., Собрание сочинений в 10 томах, тт. 4 и 5 Гослитиздат, М. 2000.
 Хрестоматия по литературной критике для школьников и абитуриентов.- Составление, комментарии Л.А. Сугай.- М.: «Рипол Классик», 2008.- 768с.
Марацман В.Г. Роман А.С. Пушкина в школьном изучении. Пособие для учителя, - М.: Просвещение, 2003. - 159 с.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


----

Над уроком працювали

Олійник А. Б.

Інанчик Н. Д. 

Пилипенко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 9 клас