KNOWLEDGE HYPERMARKET


Пристосування організмів до умов існування.

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 5 клас>>Природознавство: Пристосування організмів до умов існування.

Погода. Пристосування організмів до умов існування

Що таке погода та як складають прогноз погоди


Погодою називають стан нижнього шару атмосфери на конкретній місцевості у визначений час. Першопричиною погоди є Сонце, бо саме його промені зігрівають поверхню Землі. До важливих погодних чинників належить вода. Впливають на погоду також близькість гір, морів, океанів.


За погодою спостерігають учені на метеорологічних станціях, використовуючи барометри, термометри, флюгери, опадоміри та інші прилади. Кожні три години, тобто вісім разів на добу, вони вимірюють вологість повітря (вміст у ньому водяної пари), атмосферний тиск, температуру повітря, силу і напрямок вітру. А ще стежать за хмарністю, кількістю та тривалістю опадів. Допомагають у цій справі також автоматичні метеостанції, встановлені у важкодоступних районах земної поверхні: в горах, льодах Північного Льодовитого океану тощо. Останнім часом для спостережень за погодою використовують штучні супутники, спеціальні зонди.


На підставі зібраних даних складають прогноз погоди.


Прогнозом погоди називається наукове передбачення, якою буде погода на конкретній місцевості у певний проміжок часу.


Про те, якою буде погода, ми дізнаємося із прогнозів погоди, що звучать по радіо чи телебаченню. Прогноз погоди має важливе значення для повітряного, водного та наземного транспорту, вирощування рослин тощо.

Прикмети, що віщують погоду

Але не тільки з прогнозів можна дізнатись про погоду та її зміни. Тривалі спостереження людей за поведінкою тварин і рослин, за деякими явищами природи дали змогу встановити прикмети, що віщують ту чи іншу погоду. Так, якщо ластівки літають низько над землею, скоро буде дощ. Бджоли рано вилітають з вуликів - чекай ранньої теплої весни. Якщо береза розпуститься раніше за вільху, літо буде сонячне і тепле, якщо навпаки - холодне і дощове. На поверхні водойми з'явилося листя латаття білого - заморозки припиняться.


Білі й пухнасті купчасті хмари свідчать про гарну погоду . Великі й темні віщують погіршення її. Шаруваті хмари (тонкі блідо-сірі хмари, що закривають усе небо) приносять дрібний дощик та мряку. Червоний захід Сонця - до сильного вітру чи дощу.

Як живі організми пристосувалися до зміни погоди та умов існування


Умови існування живих організмів - це наявність води, світла, тепла, повітря, продуктів живлення. У нашій місцевості ці умови змінюються зі зміною пір року. До несприятливих умов існування взимку рослини нашої місцевості готуються заздалегідь. У них опадає листя, восени зменшується, а взимку і зовсім припиняється надходження води та поживних речовин з ґрунту. Коли починається весна і знову стає тепло, відновлюється вбирання корінням води та поживних речовин, з'являються молоді листки і рослина активно росте та розвивається.
А в таких рослин, як сосна і ялина, виробилось інше пристосування до умов існування в холодну пору, їхнє листя перетворилося на вузенькі голки - хвою.


Готуються до зими і тварини. Це проявляється в утепленні хутра, запасанні жиру. Комахи, змії, жаби, ящірки взимку перебувають у стані заціпеніння.


Для життя рослинам і тваринам потрібна вода. В посушливих місцях планети - пустелях - води дуже мало. Але і там живі організми пристосувались до умов існування. Наприклад, стебло кактусів м'ясисте і товсте, щоб утримувати воду, а колючки на ньому - це видозмінені листки, які випаровують зовсім мало вологи.
Тварини, які мешкають у ґрунті, пристосовані до життя в умовах недостатньої кількості світла.


Території поблизу екватора - це найтепліші райони нашої планети, де завжди тепло і часто випадають дощі. Тому рослини тут ростуть швидко й густо.


Найхолоднішими місцями планети є Північний та Південний полюси. Небагато тварин змогли пристосуватися до постійного холоду і оселитися тут. Так, Південний полюс - це батьківщина пінгвінів, яких надійно захищають від низьких температур щільне пір'я з пухом і жир. Кити й тюлені - теж мешканці полюсів. Людині важко пристосуватися до постійного життя в умовах полюсів. Туди приїздять лише вчені проводити свої дослідження.

Підсумки
•    Погода - це стан нижнього шару атмосфери (його температура, тиск, вологість, напрямок і швидкість руху вітру, хмарність, опади) на конкретній місцевості у визначений час.
•    Прогноз погоди - це наукове передбачення, якою буде погода на конкретній місцевості у певний проміжок часу.
•    Про погоду можна дізнатися за народними прикметами.
•    Живі організми пристосовуються до умов існування.

Сторінка природодослідника
Виконай удома завдання: проведи самостійне тривале спостереження за погодою. Для цього тобі знадобляться термометр для вимірювання температури повітря, барометр (може бути саморобний), флюгер (за флюгер може правити саморобний млинок), скляна банка об'ємом 1 л, мірна посудина.


Скляну банку, яка слугуватиме опадоміром, постав на відкритому місці. Якщо за час проведення спостереження пройде дощ, виміряй (у мл) об'єм води, що зібралася в банці. Для цього скористайся мірним посудом. Площа отвору банки становить 41,8 см2. Поділи об'єм зібраної води на це число і ти знатимеш, скільки опадів (у мл/см2) випало.


Щодня відмічай у щоденнику погоди температуру повітря, вимірюючи її вранці, в обід та ввечері.  Намагайся в усі дні робити це в один і той самий час.


Спостерігай за хмарністю і теж фіксуй її у щоденнику погоди.


Якщо на географічному майданчику школи є флюгер, скористайся його показниками. Якщо ж приладу немає, то зроби паперовий млинок. Він обертатиметься тоді, коли його розташувати назустріч вітру. За сторонами горизонту ти визначиш напрямок вітру.

Сторінка ерудита
Риби - мешканці водного середовища - добре пристосовані до життя у воді. Так, для дихання розчиненим у воді киснем вони мають спеціальні органи дихання - зябра. Для переміщення у воді на тілі риб існують такі органи руху, як плавці, а тіло зазвичай обтічної форми. До речі, за формою тіла риб можна визначити, де вони живуть. Якщо тіло довгастої форми, як-от у щуки, коропа, оселедця, то це мешканці верхніх шарів води, а якщо пласкої, то риба обирає місце проживання біля дна, наприклад камбала.

Перевір свої знання
1. Дай визначення погоди. Що називають прогнозом погоди?

2. Розкажи, як складають прогноз погоди та яке він має значення.

3. Назви відомі тобі народні прикмети, що віщують погоду.

4. Які пристосування до умов існування живих організмів ти знаєш?

5*. Наведи якомога більше прикладів різноманітних пристосувань живих організмів до умов існування.


О.Г.Ярошенко, В.І.Баштовий, Т.В.Коршевнюк. Природознавство 5 клас

Прислано читателями из интернет-сайта


Все природознавство онлайн, конспекти природознавства, календарно-тематичний план згідно шкільної програми, вивчай природознавство безкоштовно

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.