KNOWLEDGE HYPERMARKET


41. Клімат Землі, фактори його формування.

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки>>Географія: Клімат Землі, фактори його формування.


Содержание

§35. Вплив на клімат переміщення повітряних мас


Пригадайте, які причини викликають переміщення повітря в тропосфері? Від чого залежить їх напрям та сила?

Що таке повітряні маси та як вони формуються

Ми досить часто стаємо свідками раптової зміни погоди. Наприклад, узимку після тривалої відлиги можуть настати сильні морози або після спекотної і сухої погоди влітку йде різке похолодання й випадають холодні дощі. Усі ці зміни є наслідком переміщення повітряних мас.

Повітряні маси (ПМ) – великі рухомі об'єми повітря тропосфери з однорідними властивостями: температурою, вологістю, тиском, прозорістю тощо.

Повітряні маси займають великі площі: тисячі й мільйони квадратних кілометрів. Своїх властивостей вони набувають від місцевості, над якою формуються. Наприклад, сформовані над Океаном маси вологі, над суходолом – сухі; ті, що виникли у полярних широтах – холодні, у тропічних – теплі і т. і.

Отже, повітряні маси можуть бути теплими або холодними, вологими або сухими. Залежно від того, в яких теплових поясах вони формуються, виділяють чотири основних типи повітряних мас: екваторіальні, тропічні, помірні та полярні (арктичні й антарктичні). Вони дзеркально повторюються у Північній та Південній півкулях. Екваторіальні повітряні маси теплі й вологі, тропічні – теплі й сухі, помірні – холодні зимою, теплі літом та вологі впродовж року, полярні – холодні й сухі.

Завдання. Знаючи закономірності розподілу температур повітря та атмосферних опадів на Землі поясніть, як сформувалися властивості кожного з основних типів повітряних мас.

Суттєво відрізняються повітряні маси сформовані над Океаном від тих, що виникли над материками. Морські повітряні маси характеризуються значною вологістю та невеликими річними амплітудами коливань температур повітря. Континентальні повітряні маси навпаки: сухі та характеризуються значними річними амплітудами температур.

Завдання. Поясність, чому відрізняються властивості морських та континентальних повітряних мас.

Під час переміщення повітряної маси на іншу територію вона трансформується, тобто її властивості поступово змінюються. Зокрема, влітку вологе й прохолодне атлантичне повітря, пересуваючись територією Європи, поступово віддає свою вологу у вигляді опадів й нагрівається від материка, тому стає більш посушливим та теплим. Зимою повітря з Атлантичного океану несе вологу й теплу погоду. Переміщуючись вглиб материка, воно стає все більш посушливим та охолоджується від землі.

Типи повітряних мас

Що таке атмосферний фронт та якої погоди від нього чекати

Повітряні маси весь час перебувають у русі, витісняючи одна другу з зайнятої території. Тому між ними відбувається своєрідна боротьба за місце перебування. При зіткненні повітряних мас, як на війні між передовими підрозділами армій, виникає лінія фронту (з латини “фронс” – передня сторона, лоб).

Атмосферний фронт – перехідна зона в тропосфері між двома повітряними масами з різними властивостями. Ширина лінії фронту становить кілька десятків кілометрів, а вверх вона підіймається на кілька сот метрів. Атмосферний фронт переміщується разом з повітряними масами й завжди приносить погоду з опадами.

Коли різні повітряні маси зустрічаються, то холодне повітря, як більш важке, розташовується внизу, а тепле зверху. Розрізняють холодний та теплий атмосферний фронт. Холодний фронт формується при насуванні важкого холодного повітря на територію, зайняту теплою повітряною масою. Холодна маса швидко витісняє теплу й остання змушена швидко підійматися вгору. При цьому вздовж лінії фронту формуються купчасто-дощові хмари, з яких випадають влітку опади зливового характеру й гримлять грози, а зимою приходять сильні снігопади.

Якщо тепле повітря ковзає вверх по холодному, формується теплий атмосферний фронт. При цьому тепла маса повільно піднімається вгору, й охолоджується. Виникаютьшаруваті хмари, з яких випадають мрячні опади й настає потепління.

Як переміщуються повітряні маси. Циклони й антициклони

Різниця атмосферного тиску між окремими ділянками поверхні Землі викликає постійний рух повітря. Повітряні маси у тропосфері пересуваються горизонтально та вертикально. Горизонтальні переміщення повітря вам вже відомі. Це різні види вітрів: постійні, сезонні, добові.

Холодний і теплий атмосферні фронти

Завдання. Пригадайте, як виникає вітер. Розкажіть про формування постійних вітрів на Землі. Згадайте, в яких місцевостях і чому виникають мусони та бризи. Як вони впливають на погоду й клімат.

Повітряні маси здатні пересуватися й вертикально, утворюючи великі атмосферні завихрення – циклони і антициклони, прихід яких суттєво змінює характер погоди. Їх формування пов’язане з постійним утворенням в атмосфері областей низького та високого тиску діаметром кілька тисяч кілометрів у помірних та високих широтах.

У центрі циклону (у перекладі з грецької мови – той, що кружляє, або кільце змії) тиск низький, а по його краям – високий. Тому повітря рухається з країв до центру. Під дією осьового обертання Землі воно відхиляється у напрямі проти годинникової стрілки у Північній півкулі і за годинниковою стрілкою – у Південній. У центрі повітря підіймається і розтікається в різні боки, утворюючи висхідний вихор. Для погоди, що зумовлена циклоном, характерні хмарність та опади. Циклони формуються на лініях атмосферних фронтів, мають величезні розміри (1-3 тисячі км у діаметрі) та значну швидкість пересування (30-40 км/год.). Більшість циклонів, що приходять в Україну, формуються над Атлантичним океаном й приносяться західними вітрами.

Циклон й антициклон

У теплих широтах виникають невеликі тропічні циклони – тайфуни (з китайської – сильний вітер). Їх діаметр невеликий, проте різниця тиску між центром та краями вихра значна, тому потоки вітру досягають штормової або ураганної сили. Тайфуни пересуваються зі швидкість 10-50 км/год. й спричиняють сильні зливи та повені. Найчастіше виникають на східних узбережжя Азії та Америки. Тайфунам присвоюють короткі жіночі імена, які легко запам’ятовуються.

Антициклон (з грецької частка “анти” – “проти”, тобто “протилежне”)– явище повністю протилежне циклону. В його середині формується область високого тиску, а на краях низького. В наслідок цього повітря пересувається з центру до країв, закручуючись за годинниковою стрілкою у Північній півкулі та проти годинникової стрілки – у Південній. В антициклоні відбувається вихреподібне опускання повітря до земної поверхні. Формуються антициклони поза межами атмосферних фронтів, мають діаметр 3-4 тис. км й сягають висоти 18-20 км. Пересуваються зазвичай повільніше циклонів, інколи на довго затримуючись на одній території. Антициклони існують від кількох діб до кількох місяців. Під час їх проходження встановлюється тривала безхмарна сонячна погода, влітку жарка, взимку морозна.

Висновки


1.Повітряні маси – великі рухомі об'єми повітря тропосфери з однорідними властивостями: температурою, вологістю і т. і. Виділяють чотири типи повітря-них мас – екваторіальні (теплі й вологі), тропічні (теплі й сухі), помірні (зимою холодні, влітку теплі й вологі весь рік) та полярні (холодні й сухі). Суттєво розрізняються морські та континентальні повітряні маси.
2.Атмосферний фронт – перехідна зона між повітряними масами з різними властивостями. Розрізняють холодний та теплий атмосферний фронт. На лінії фронту завжди формується погода з опадами.
3.Існують горизонтальні (постійні, сезонні та добові вітри) та вертикальні (циклони та антициклони) переміщення повітряних мас. Проходження циклонів викликає вологу погоду, антициклонів – посушливу.

Питання для самоконтролю


1.Що таке повітряні маси? Як формуютьсята змінюються їх властивості?
2.Які існують типи повітряних мас? Охарактеризуйте їх властивості.
3.Чим відрізняються морські повітряні маси від континентальних? З чим пов’язані ці розбіжності?
4.Що таке атмосферний фронт? Яку погоду він приносить?
5.Порівняйте холодний та теплий атмосферні фронти.
6.Порівняйте циклони й антициклони.Загальна географія, 6 клас.

Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд

С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Географія > Географія 6 клас